Kurumsal

KURUMSAL

Vizyonumuz

Ülkemizde hastalıklardan ari ve Avrupa birliği onaylı damızlık süt sığırcılığı işletmeleri arasında bulunan işletmemizin vizyonu dünya hayvancılığında bir marka olmaktır.

Misyonumuz

Sağlıklı süt ineklerinden el değmeden  elde ettiğimiz besin değeri yüksek aynı zamanda zoonoz hastalıklardan ari ve hiçbir kalıntı içermeyen sütümüzü soğuk zincirde sanayiciye ve tüketiciye ulaştırmak.

Tarım

Arazimiz ilk alındığında mera vasfında iken, makiliklerden arındırılarak araziye tarla vasfı kazandırılmıştır. Arazimizin toprak yapıları ve toprak analizleri incelenerek titiz bir çalışma sonucu (370 dekar) arazi ağaçlandırma alanı, (750 dekar) yapay çayır mera ve (750 dekar) tarla bölümü olmak üzere 3 bölümde değerlendirilmiştir. Ağaçlandırma alanlarımıza 10.000 adet gemlik sofralık zeytin fidanı (4 yaşında) 4.000 adet badem fidanı(4 yaşında) dikilmiştir. Arazimizin tamamı tel çit ile çevrilerek çevre güvenliği sağlanmış bulunmaktadır.

Hayvanlarda Sağım

Hayvanlar padog olarak topluca sağımhane bekleme yerine alınır.

24 lü iki grup olarak toplam 48 hayvan aynı anda sağım ünitesine alınır.

Hayvanların meme uçları ön daldırma dediğimiz dezenfektan içeren bir sıvıya batırılıp çıkartılır.

Arkasından dezenfekte olan meme başları tek kullanımlık kağıt havlular ile temizlenir ve aynı anda ön sağım dediğimiz işlem yapılır (memelerin sağılarak kontrol edilmesi).

Sağım tam otomatikdir ineğin memesinde süt bittiğinde sağım başlıkları otomatik memeden ayrılır.

Sağım işlemi bittiğinde meme uçları son daldırma dediğimiz dezenfektanlı bir maddeye tek tek batırılıp çıkartılır bu işlem sağımdan sonra yaklaşık 2 saat açık kalan meme uçlarından herhangi bir mikrobun girmesini engellemek için yapılır (mastitis olmasın diye).

Sonra hayvanlar sağım ünitesinden çıkar ayak banyo havuzlarından geçerek padoglara giderler.

Doğum

İşletmemizde doğal (müdahalesiz doğum ) önceliğimizdir. Hayvanın doğum sancıları başladığı andan itibaren tekli doğum bölmelerine alınıp sağlık ekibi tarafından takip altına alınır. Eğer yavrunun doğum kanalında olan pozisyonunda bir bozukluk yok ise doğuma müdahale edilmez gözlemlenir. Bazı durumlarda anneye ve buzağıya yardım etmek gerekebilir; bu durumda ineğin doğum kanalında olan buzağının çıkarılması için çekme işlemi uygulanır. Sonra buzağının göbek kordonu dezenfeksiyonu yapılır. Buzağı annesinin yanına  onu yalayıp kurutması için bırakılır.